Linde H80D-03/1100-396
Brand / model
Linde H80D-03/1100-396
Manufacture date (yr)
2018
Hours Used
15,247 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
7DD2C4C1
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24407
Maximum lift height
7,105 mm
Free lift
2,490 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
3,760 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Power Output
85.3 kW (116 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
15,900 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4100 x 2000 x 3760 mm