Linde H80D-03/1100-396
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-03/1100-396
Manufacture date (yr)
2020
Hours Used
9,487 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
9EF7D954
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24439
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
3,050 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Tyre type
Super elastic
Fork length
1,450 mm
Drive height
2,845 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Power Output
85.3 kW (116 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
16,085 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5650 x 2310 x 2840 mm