Linde H80D-03/1100
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-03/1100
Manufacture date (yr)
2018
Hours Used
9,803 h
Location
Klundert
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
82E4E5B2
ITEM DETAILS
Internal stock no.
101238
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
4,050 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,350 mm
Transmission
Automatic
Transport weight
14,595 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4150 x 2500 x 3350 mm
Attachments
NL: Dubbele banden, Sideshift, Vorkenversteller, vorkversteller, Zijschuiver
EN: fork positioner, Sideshift, Twin wheel axle
Additional Info
FORKLIFT FOR RENT
Machine type : forklift
Brand : Linde
Model : H80D-03/1100
Year : 2018
Engine : Diesel, Deutz
Gearbox / drive : automat
Capacity : 8000kg
Boom / Mast : 2 stages
Lifting height : 4050mm
Closed mast : 3350mm
Hydraulic valves / ventiel : 4 x
Attachment : sideshift, forkp ositioner
Forks : yes, 2400mm