Linde H80D-03/900-396
Brand / model
Linde H80D-03/900-396
Manufacture date (yr)
2020
Hours Used
22,281 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
C9543B6C
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24437
Maximum lift height
5,650 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
900 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
4,180 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Power Output
85.3 kW (116 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
14,456 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3550 x 2250 x 4180 mm