SMV SL13.6-600A Dieseltrukki
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
SMV SL13.6-600A Dieseltrukki
Manufacture date (yr)
2004
Hours Used
700 h
Location
Lahti, Päijät-Häme
Country
Finland
General grade
Mascus ID
40C319A4
ITEM DETAILS
Internal stock no.
LTP239
Manufacturing / Serial number
M6195
Maximum lift capacity
13,600 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
600 mm
Fork carriage
Positioner, spread and tilt
Tyre brand
Michelin
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,250 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
DI9 562
Power Output
165 kW (224 hp)
Engine manufacturer
Scania
Front tyres remaining
100
Rear tyres remaining
100
Front tyre size
315/80 R22,5
Rear tyre size
315/80 R22,5
Transport weight
17,200 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4880 x 2550 x 3250 mm