SMV SL16-900B
POA
Print
INFO
Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
SMV SL16-900B
Manufacture date (yr)
2011
Hours Used
5,557 h
Country
Denmark
Mascus ID
9C3C6D7B
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2562
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,995 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
900 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,125 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5450
Maskinbredde (mm): 2580
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 85
Førerpladsudstyr: Solgardin v/toprude|Radio med højttalere|Vendbar førerplads|Aircondition|Visker/vasker frontrude|Digitalt instrument|Visker/vasker bagrude 24V|Vægtdisplay|Visker/vasker toprude 24V|Luftaffjedret sæde|Sidespejle