Hangcha CPD18-XD4-SI16
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Hangcha CPD18-XD4-SI16
Manufacture date (yr)
2021
Hours Used
121 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
63C7B510
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
G009697
Maximum lift capacity
1,800 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,800 mm
Free lift
1,600 mm
Drive height
2,201 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
920 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Electric - AC
Transport weight
3,300 kg
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 2200 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
80 - 100%