Hangcha CPD20-XY2G-SI24
Manufacture date (yr)
2022
Hours Used
3 h
Condition
New/unused
Location
Pirkkala, Pirkanmaa
Country
Finland
General grade
1
Mascus ID
F3AE6547
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
CPD20-XY2G-SI24
Manufacturing / Serial number
1BB00185
Maximum lift capacity
2,000 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,700 mm
Drive height
2,315 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Fork carriage
Positioner, spread and tilt
Fork length
1,220 mm
Cabin
Overhead guard
Power Output
20 kW (27.2 hp)
Engine manufacturer
Enpower/MC3902
Battery voltage
309 V
Battery capacity
125 Ah
Battery year of manufacture
2022
Transport weight
3,670 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3605 x 1195 x 2315 mm
Production country
China
Additional Info
Uusi li-ion High Voltage sähkötrukki! -Tehokas li-ion akku 309V / 125Ah -Nostokyky 2000kg -3F 4700mm vapaanostomasto -Ripustettava asetinlaite