Jungheinrich EFG 115 GE115-435DZ
POA
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Manufacture date (yr)
2007
Hours Used
12,620 h
Mascus ID
DFC9A535
ITEM DETAILS
Internal stock no.
L2970
Maximum lift capacity
1,500 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,350 mm
Free lift
1,460 mm
Drive height
1,950 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric - Elektro 4,0 kW
Transport weight
3,416 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1850 x 1000 x 1950 mm
Front tyres remaining
40 - 60%
Rear tyres remaining
0 - 20%