Jungheinrich EFG 316k GE115-330ZT
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Manufacture date (yr)
2019
Hours Used
10,207 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
7C15E8FC
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
A6144
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
3,300 mm
Drive height
2,150 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,182 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2100 x 1100 x 2150 mm
Front tyres remaining
0 - 20%
Rear tyres remaining
0 - 20%