Jungheinrich EFG 316k GE120-464DZ
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Manufacture date (yr)
2017
Hours Used
9,866 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
EB09DA5D
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
T0425
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,640 mm
Free lift
1,630 mm
Drive height
2,090 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,333 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2050 x 1080 x 2090 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
20 - 40%