Kalmar ECG160-12
POA
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Kalmar ECG160-12
Manufacture date (yr)
2024
Hours Used
33 h
Country
Denmark
Mascus ID
5ED51B8C
ITEM DETAILS
Internal stock no.
3518
Maximum lift capacity
16,000 kg
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Maximum lift height
4,000 mm
Drive height
3,695 mm
Lift mast
Duplex
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Cabin
Closed cabin
Battery voltage
120 V
Battery capacity
2,170 Ah
Additional Info
Maskinlængde (mm): 5420
Maskinbredde (mm): 2540
Batteriudstyr: Aquamatic
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: A4 skriveplade|El-opvarmet sidespejle|12V/24V udtag|USB port|Luftaffjedret sæde|Aircondition|Radio med højttalere|Bakkamera