Kalmar ECG160-12
POA
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Kalmar ECG160-12
Manufacture date (yr)
2023
Country
Denmark
Mascus ID
9E2C4E21
ITEM DETAILS
Internal stock no.
2914
Maximum lift capacity
16,000 kg
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Maximum lift height
4,000 mm
Free lift
2,000 mm
Drive height
3,695 mm
Lift mast
Duplex / free lift
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Tyre type
Pneumatic
Battery voltage
120 V
Battery capacity
2,170 Ah
Additional Info
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Maskinbredde (mm): 2560
Batteriudstyr: Aquamatic|BMU
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: A4 skriveplade|12V udtag|USB port|Luftaffjedret sæde|Aircondition|Radio med højttalere