Linde E16L-02-386
POA
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E16L-02-386
Manufacture date (yr)
2020
Hours Used
8,775 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
6A2B1423
ITEM DETAILS
Internal stock no.
24201
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,920 mm
Free lift
1,390 mm
Drive height
2,200 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,600 mm
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
4,359 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2000 x 1080 x 2200 mm