Linde E30H-01/600-1252
POA
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E30H-01/600-1252
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
833 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
E1A6DBC7
ITEM DETAILS
Internal stock no.
23884
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,990 mm
Free lift
1,915 mm
Drive height
2,630 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
6,163 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2400 x 1250 x 2630 mm