Linde E30H-01/600-1252
POA
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E30H-01/600-1252
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
130 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
FDBD1B9C
ITEM DETAILS
Internal stock no.
23926
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,950 mm
Free lift
1,870 mm
Drive height
2,605 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
6,155 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2450 x 1250 x 2600 mm