Linde E45HL-01/600
POA
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E45HL-01/600
Manufacture date (yr)
2019
Hours Used
3,756 h
Location
Hässleholm
Country
Sweden
General grade
Mascus ID
89B28D18
ITEM DETAILS
Internal stock no.
SHT 26-082
Manufacturing / Serial number
SHT 26-082
Number of wheels
6
Maximum lift capacity
4,500 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,000 mm
Free lift
150 mm
Drive height
3,383 mm
Lift mast
Simplex
Fork carriage
Positioner and spread
Fork length
1,200 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Cushion
Battery voltage
80 V
Battery capacity
100 Ah
Charger voltage
80 V
Charging current
930 A