Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
POA
Print
INFO
Product Group
Pedestrian stacker
Brand / model
Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
Manufacture date (yr)
2012
Hours Used
5,442 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
A3B92168
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
S9380
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,600 mm
Free lift
1,600 mm
Drive height
2,005 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,248 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2000 x 800 x 2000 mm