Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
POA
Brand / model
Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
Manufacture date (yr)
2007
Hours Used
3,371 h
Mascus ID
FA005317
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
E0420
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,690 mm
Free lift
1,630 mm
Drive height
2,050 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,300 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2050 x 800 x 2050 mm