Jungheinrich EJC 216 115-420DZ
POA
Brand / model
Jungheinrich EJC 216 115-420DZ
Manufacture date (yr)
2011
Hours Used
4,777 h
Mascus ID
5FEFDDF2
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
T0186
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,200 mm
Free lift
1,370 mm
Drive height
1,900 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,330 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2100 x 800 x 1900 mm