Jungheinrich EJD 222 119GAB-116ZT Li-Ion
POA
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Pedestrian stacker
Brand / model
Manufacture date (yr)
2020
Hours Used
1,728 h
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
1E590682
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
J5979
Maximum lift capacity
2,200 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
1,660 mm
Drive height
1,260 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
1,190 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
1,016 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2050 x 730 x 1260 mm