Jungheinrich ERC 220z 115-350ZT
POA
Print
INFO
Product Group
Pedestrian stacker
Brand / model
Manufacture date (yr)
2016
Hours Used
7,225 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
8E69A289
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
C9918
Maximum lift capacity
2,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
3,500 mm
Drive height
2,410 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric
Transport weight
1,393 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2100 x 800 x 2410 mm
Front tyres remaining
Nicht vorhanden
Rear tyres remaining
Nicht vorhanden
Additional Info
Batterie, Ladegerät, Lastschutzgitter, klappbare Fahrerstandplattform, Initialhub: 200mm