Jungheinrich ETV 214 E GE115-800DZ
POA
Print
INFO
Product Group
Reach truck
Brand / model
Manufacture date (yr)
2017
Hours Used
4,311 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
3711027A
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
B1088
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
8,000 mm
Free lift
2,400 mm
Drive height
3,200 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,505 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1800 x 1270 x 3200 mm