Jungheinrich ETV 214 GE115-842DZ
POA
Product Group
Reach truck
Brand / model
Manufacture date (yr)
2007
Hours Used
8,541 h
Mascus ID
2E1A21BD
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
N9154
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
8,420 mm
Free lift
2,780 mm
Drive height
3,350 mm
Fork length
1,150 mm
Tyre type
Cushion
Engine
Electric - Elektro 6,9kW
Transport weight
3,621 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1800 x 1270 x 3350 mm