Jungheinrich ETV 216 DL GE115-710DZ
POA
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Reach truck
Brand / model
Manufacture date (yr)
2020
Hours Used
5,893 h
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
30C3DB35
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
Z1062
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
7,100 mm
Free lift
2,250 mm
Drive height
2,900 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 8,5kW
Transport weight
3,618 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1950 x 1300 x 2900 mm