Baumann ELQ40/14/45ST 120V
POA
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Side loader
Brand / model
Baumann ELQ40/14/45ST 120V
Manufacture date (yr)
2023
Hours Used
270 h
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
BE6445B8
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
922009
Maximum lift capacity
4,000 kg
Maximum lift height
4,500 mm
Free lift
600 mm
Drive height
3,100 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
1,400 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Pneumatic
Engine
Electric
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 3100 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
80 - 100%
Additional Info
Baumann-Fahrkomfortkabine 750 mm breit Version XXL Deluxe verschließbare Schiebetüre 2-Stufen Frontscheibenwischer Höhe und Neigung verstellbare Lenksäule Komfortsitz vielfach verstellbar Sonnenblende Rückspiegel Heizung zusätzliche Hydraulik am Gabelträger Radio/ CD Rangierkupplung hinten