Baumann GS60/14/72 TR20 Triplex
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Side loader
Brand / model
Manufacture date (yr)
2015
Hours Used
8,726 h
Condition
Remanufactured
Location
Mogilany, małopolskie
Country
Poland
General grade
1
Mascus ID
3E09AC32
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Power type
Diesel
Internal stock no.
BD-2212
Maximum lift capacity
6,000 kg
Distance of centre of gravity
700 mm
Maximum lift height
7,200 mm
Free lift
2,350 mm
Drive height
3,350 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Fork carriage
Fork spreading
Fork length
1,400 mm
Cabin
Closed cabin
Engine manufacturer
PERKINS
Tyre brand
10.00 R20; 10.00 R20
Transport weight
11,700 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5100 x 2150 x 3350 mm
Certificates
CE
Attachments
Beacon light Radio CD/USB/AUX Rear view mirror Side shift Wipers Working platform 5000 x 1400 mm
Additional Info
Blachdeker offers a used Baumann GS60/14/72 TR20 side loading forklift with a triplex mast for sale. Producer: Baumann Model: GS60/14/72 TR20 Extension number: BD-2212 Engine: Diesel Load capacity (kg): 6000 Year of production: 2015 Number of engine hours: 8726 Lifting height (mm): 7200 Construction height (mm): 3350 Construction width (mm): 2150 Structure length (mm): 5100 Mast type: Triplex Free fork stroke (mm): 2350 Forks (mm): 1400 Side shift: YES Carriage class: FEM IV Forward extension (mm): YES Type of construction: Full cab Center of gravity (mm): 700 Tires: 10.00 R20 ; 10.00 R20 Weight (kg): 11700 Work table 5000 x 1400 mm Side shift Radio CD/USB/AUX Front wipers Rearview mirror About the seller, i.e. Blachdeker: - On the market since 1998, - Sale of used Linde and Manitou forklifts, - Sales of new EP Equipment and Heli strollers, - Wide rental offer, - Extensive service network in Poland. Find out more on our website. We offer efficient transport within Europe: - transport on trailers, - transport on trailers, - transport on low chassis. Additionally, we provide UDT tests. Are you looking for another device? At our headquarters, we have over 700 warehouse equipment and forklifts in stock. Contact our specialists to choose the perfect solution!