Baumann GX60/14/45ST
Print
INFO
Product Group
Side loader
Brand / model
Baumann GX60/14/45ST
Manufacture date (yr)
2010
Hours Used
12,352 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
115EA693
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Power type
Diesel
Internal stock no.
4708
Maximum lift capacity
6,000 kg
Distance of centre of gravity
700 mm
Maximum lift height
4,400 mm
Free lift
550 mm
Drive height
3,150 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
1,400 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Pneumatic
Engine
Diesel - Perkins
Transport weight
10,300 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4950 x 2220 x 3150 mm
Attachments
Heizung, Vollkabine,
Additional Info
Plattform hohe: 950 mm