Bulmor BMS 50/16-15/50T
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product Group
Side loader
Brand / model
Bulmor BMS 50/16-15/50T
Manufacture date (yr)
2022
Hours Used
343 h
Location
Maardu, Harjumaa
Country
Estonia
General grade
1
Mascus ID
E8862A64
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Power type
Electric
Latest Date of Inspection
Full log books
Yes
Amount of previous owners
1
Manufacturing / Serial number
BME9448
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,000 mm
Free lift
1,560 mm
Drive height
2,795 mm
Lift mast
Triplex
Fork carriage
Positioner and spread
Fork length
1,500 mm
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Pneumatic shaped solids
Battery voltage
80 V
Battery capacity
930 Ah
Battery year of manufacture
2022
Charger manufacturer
Fronius
Charger voltage
80 V
Charging current
210 A
No. of steering wheels
2
No. of drive wheels
2
Transport weight
10,200 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3500 x 2150 x 2795 mm
Front tyres remaining
95
Rear tyres remaining
95
Production country
Austria
Certificates
CE
Attachments
Bluespot, Working lights, Fork positioner, Joystick, Soft landing system
Accessories
Battery charger
3rd valve
4th valve
Additional Info
Bulmor BMS 50/16-15/50T Year: 2022 Lifting capacity: 5 000kg Lifting height: 5 000mm Battery: 80V / 930Ah Lead-Acid (Battery capacity: 95%) Charger: 80V / 210A Weight: 7 950kg (Bulmor) + 2 250kg (Battery) Forks positioner, Bluespot, LED Working lights, Soft landing system. all-wheel steering: longitudinal / lateral • diagonal control: longitudinal / lateral • rear axle control: longitudinal / lateral • front axle control: longitudinal / lateral • fixed control: longitudinal / lateral • circulation and parking