Bulmor DQ60-12-57T
Print
INFO
Product Group
Side loader
Brand / model
Bulmor DQ60-12-57T
Manufacture date (yr)
2020
Hours Used
7,255 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
9E8ECF03
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Power type
Diesel
Internal stock no.
13333
Maximum lift capacity
6,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,700 mm
Free lift
1,970 mm
Drive height
3,080 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Pneumatic
Transmission
Hydrostat-Handschaltung
Engine
Diesel - 4 Zylinder Deutz
Transport weight
10,500 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5040 x 2000 x 3080 mm