Bulmor JGQN 40/14/55TV
Print
INFO
Product Group
Side loader
Brand / model
Bulmor JGQN 40/14/55TV
Manufacture date (yr)
2011
Hours Used
9,684 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
F3F60756
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
J0868
Maximum lift capacity
4,000 kg
Distance of centre of gravity
700 mm
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
1,760 mm
Drive height
2,690 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,400 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Pneumatic
Transmission
Hydrostat
Engine
Gas - PSI
Transport weight
7,380 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4600 x 2200 x 2690 mm
Front tyres remaining
40 - 60%
Rear tyres remaining
40 - 60%