Cummins 4BTA3.9-C120
Manufacture date (yr)
2015
Condition
New/unused
Country
China
Mascus ID
47DA4800
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Full log books
Yes
Production country
United States
Additional Info
Engine model 4BTA3.9-C120 cummins engine 4BTA3.9-C120 Engine type 4 cylinders in line Displacement 3.9L Rated Power (KW@RPM) 90kW/120HP@2400rpm Peak Torque(Nm@RPM) 480N.m @1500rpm Emission Standard Euro I Cummins diesel engine 4BTA3.9-C120Technique Specification Bore*stroke 102 mm* 120mm Intake method Turbochager&Intercooled Fuel systeme Wuxi Weifu PW2000/RQV-K Cooling method Fluid Cooling 9.0L Governor Type Mechanical Control Compression Ratio 17.3: 1 Fuel Consumption: 249 g/kW.h Starting System Electrical Starting Motor 24V/750A,12V/500A Lowest Starting Temp .(with/without auxiliary system) -12℃/-25℃ Cummins diesel engine4BTA3.9-C120 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H): 1000mm*870mm*1200mm Packing size 1100mm*910mm*1390mm Weight net 355 Kg Weight gross 500Kg Delivary port Qingdao Delivary time 15 working days Trade termes FOB/CIF/CNP Payement termes T/T,L/C All the spare parts for Cummins 4BTA3.9-C120 are available;