CAT SR4B-C32-600V-1000KW
Print
INFO
Product Group
Other components
Brand / model
CAT SR4B-C32-600V-1000KW
Manufacture date (yr)
2006
Hours Used
1,399 h
Location
Pointe-Claire, Quebec
Country
Canada
Mascus ID
E3C2D0E6
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Internal stock no.
E210009P
Manufacturing / Serial number
6SN00637
Additional Info
Good used new bearings new coating 1000kW 600Volts generator end made to fit on a C32
At 810kW Prime 900kW Standby temperature rise is 106 degree Fahrenheit
At 910kW Prime 1000kW Standby temperature rise is 130 degree Fahrenheit