Linde E50HL-01/600
Print
INFO
Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50HL-01/600
Manufacture date (yr)
2019
Hours Used
2,474 h
Condition
Reconditioned
Location
Vantaa, Uusimaa
Country
Finland
General grade
Mascus ID
0B273977
PRICE
Select currency
Price
ITEM DETAILS
Manufacturing / Serial number
H2X388V01603
Number of wheels
4
Full log books
Yes
Amount of previous owners
1
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,615 mm
Free lift
1,460 mm
Drive height
2,460 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Cushion
Power Output
25 kW (34.0 hp)
Engine manufacturer
JULI
Battery brand
Litium ion Linde
Battery voltage
90 V
Battery capacity
402 Ah
Battery year of manufacture
2019
Charger manufacturer
Litium ion Linde
Charger voltage
90 V
Charging current
110 A
Transport weight
6,500 kg
Front tyres remaining
80
Rear tyres remaining
100
Front tyre size
28x12,5-15
Rear tyre size
23x9-10
Production country
Germany
Certificates
CE
Attachments
1200 - PEDALS - 005 : Two pedal system.
5100 - HYDRAULIC LEVER SYSTEM - 010 : Individual levers.
1400 - BATTERY CARRIER - 035 : 90V / Li-ION (402/737/1316 Ah).
1401 - BATTERY CARRIER - 010 : Batt.-door 180° f.batt.-change.
8313 - BATTERY - 6560 : Li-ION 90V 402Ah 36,2kWh 7.1.
8613 - CHARGERS - 025 : Li-ION 90V ready 110A 9KW + 005 : CEE connector 5-pole.
3400 - TRIPLEX MAST 1516 - 430 : 4615 / 2460 / 1460 mm/5,0t.600.
3500 - FORK CARRIAGE - 410 : FC 1350 mm / 8 Ro. / 5,0t.600.
4100 - OVERHEAD GUARD - 010 : Height 2360 mm "VIEW".
Non marking tyres.
Accessories
Battery charger
Li-ION 90V ready 110A 9KW Charger