Cummins 6CTA8.3-GM175
Manufacture date (yr)
2016
Condition
New/unused
Country
China
General grade
1
Mascus ID
7E8370BD
ITEM DETAILS
Full log books
Yes
Production country
United States
Additional Info
Engine model 6CTA8.3-GM175 Engine type 6 Cylinders in Line Displacement 8.3 L Rated Power (KW@RPM) 175 kW/235HP @ 1800rpm Standby Power (KW@RPM) 193 kW/259HP @ 1800rpm Cummins diesel engine 6CTA8.3-GM175 Technique Specification Bore*stroke 114mm *135mm Intake method Turbocharged & AfterCooled Fuel systeme BYC A Pump/GAC Governor Cooling method Fluid Cooling 12.3 L Governor Type Mechanical Control Idel Speed 750-850 rpm Starting System Electrical Starting Motor 12V/24V Cummins diesel engine 6CTA8.3-GM175 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H): 1360mm*780mm*988mm Weight net 702 Kg Delivary port Shanghai Delivary time 15 working days Trade termes FOB/CIF/CNP Payement termes T/T,L/C All the spare parts for Cummins 6CTA8.3-GM175 are available;