Zoomlion ZTC 800 V 663
Manufacture date (yr)
2022
Hours Used
800 h
Country
China
General grade
1
Mascus ID
F1BCAA16
PRICE
Select currency
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Internal stock no.
1
Latest Date of Inspection
Manufacturing / Serial number
Amount of previous owners
Full log books
Yes
Gross Weight
50,000 kg
Maximum lift capacity
80,000 kg
Registration number
Max lifting capacity at end of jib
12.5 kg
Min boom length
1,250 cm
Emission level
Stage V / Tier V
Boom length
6,000 cm
Min luffing jib
300 cm
Luffing jib
Jib length of crane
Maximum lift height
Hook height of crane - horizontal jib
Hook height of crane - luffed jib
300 cm
Upper engine
weichai
Upper hours
800 h
Crane type
Hydraulic jib
Original colour
original
Counterweight
27000
Carrier engine
Engine manufacturer
weichai
Transport dimensions (LxWxH)
1410027503.75 m
Carrier type
Wheeled
Condition info/guarantee
one year
Tyre brand
Michelin
Front tyres remaining
98
Rear tyres remaining
2
Production country
China
Delivery terms
FCA, FOB, CFR, CIF, EXW
Certificates
EPA, CE
Attachments
Accessories
Hook blocks
Additional Info
General Model: ZOOMLION ZTC800V663 (ZTC800V663‑1) Type: 80 Ton Truck Crane Max Lifting Capacity: 80,000 kg Operating Weight: 50,000 kg Max Counterweight: 27,000 kg Boom System Basic Boom Length: 13.5 m Main Boom Fully Extended: 60.0 m (6 sections) Jib Length: 17.5 m (optional) Fly Jib: 9.5 m Max Lifting Height (Main + Fly + Jib): 87.5 m Engine Manufacturer: Weichai Model: WP12.400 Rated Power: 276 kW / 375 HP @ 1,900 rpm Emission Standard: Euro 3 / China Ⅲ Dimension & Operation Transport Dimension (L×W×H): 15,100 × 2,850 × 3,820 mm Outrigger Span (L×W): 6,380 × 8,000 mm Slewing Speed: 2.0 rpm Hoist Rope Speed (Main/Aux): 130 / 110 m/min Travel Performance Max Travel Speed: 90 km/h